czwartek, 7 listopada 2013

Warsztaty z udzialania pierwszej pomocy i lepienia z gliny :)

Nasze spotkania przybierają coraz bardziej uporządkowaną formułę. Dzisiaj udało się kreatywnie zająć dzieciaki (choć przez chwilę), podczas gdy rodzice mogli wziąć udział w ćwiczeniach udzielania pierwszej pomocy.

Dwie godziny zleciały jak kilka minut... Zdążyliśmy dokładnie omówić i przećwiczyć zasady resuscytacji u dorosłych i dzieci oraz postępowanie w przypadku zadławień. Oto najważniejsze elementy tych zabiegów, o których mówił dzisiaj nasz lekarz:
  • Resuscytacja dorosłych:
nie reaguje? -> głośno wołaj o pomoc -> udrożnij drogi oddechowe i sprawdź oddech -> nie oddycha prawidłowo? -> zadzwoń pod nr 112 -> wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej -> wykonaj 2 oddechy ratownicze, potem 30 uciśnięć..
  •  Resuscytacja u dzieci:
nie reaguje? ->  głośno wołaj o pomoc -> udrożnij drogi oddechowe i sprawdź oddech -> nie oddycha prawidłowo? -> wykonaj od razu 5 oddechów ratowniczych -> brak oznak życia? -> wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej -> wykonaj 2 oddechy, potem 30 uciśnięć..

Ważne: Przy ratowaniu dzieci zacznij od wykonania oddechów, dopiero po minucie wykonywania zabiegu resuscytacyjnego zadzwoń po po pogotowie! Uciskaj klatkę piersiową na 1/3 jej głębokości! Wykonując oddechy, pamiętaj, że pojemność płuc dziecka jest mniejsza od pojemności płuc dorosłego!
Najważniejsze: REAGUJ!!!
  • Zadławienia u dzieci
Gdy dziecko ma objaw kaszlu efektywnego (płacze, może odpowiedzieć na pytania, może nabrać powietrze) -> zachęcaj je do kaszlu, do momentu usunięcia ciała obcego.
Gdy dziecko ma objaw kaszlu nieefektywnego (nie może mówić, oddychać, robi się sine) -> nieprzytomne dziecko reanimuj, przytomne dziecko pochyl do przodu i uderz 5 razy w okolicę międzyłopatkową a następnie wykonaj 5 uciśnięć nadbrzusza (u niemowląt klatki piersiowej)

Podczas, gdy rodzice próbowali przywołać do życia sztucznego fantoma, mali uczestnicy spotkania pracowali pod okiem Rafała i Asi - plastyków, którzy od dzisiaj współpracują z naszym Klubem. Przy pomocy kredek, plasteliny i gliny rozprawiali się z groźnymi bakteriami i wirusami. Już teraz wiedzą, dlaczego trzeba myc ręce i ząbki.... A efekty tej zabawy zobaczcie sami:)



Do zabawy edukacyjnej na temat bakterii i wirusów zainspirował nas ten oto pomysł pewnej mamy: warsztat biologiczny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz